CIĘCIE LASEREM

Cięcie laserowe stanowi nowoczesną metodę obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna. Laserowe cięcie wykonuje się w obecności ochronnego gazu tnącego ochronnego takiego jak: azot lub argon lub gazu czynnego takiego tlen lub sprężone powietrze.

Nasza firma dysponuje w swoim parku maszynowym nowej generacji laserem TruLaser 3030 firmy TRUMPF będącej niekwestionowanym liderem w dziedzinie wycinania laserowego na świecie. Najnowszy model lasera łączy w sobie innowacyjne technologie i wysoką moc z nową koncepcją designu i zoptymalizowaną obsługą. Wśród wielu zalet na  szczególne podkreślenie zasługują ulepszenia zastosowane właśnie w tej wersji maszyny.

Strategia jednej głowicy tnącej umożliwia cięcie laserowe wszystkich rodzajów i grubości materiałów dopuszczalnych w przypadku danej maszyny. Wymiana głowicy tnącej nie jest konieczna. Pozwala na to dostosowanie średnicy promienia w układzie prowadzenia. Ta innowacja ma szczególne zalety w przypadku zautomatyzowanej obróbki różnych zleceń z wykorzystaniem różnych materiałów i różnej grubości blachy. Pozwala ona wówczas znacznie zredukować czasy przestoju.

TruLaser_ControlLine_Detail_T_5027

ControlLine zapewnia jednakowy odstęp dyszy tnącej od blachy również, gdy jest ona nierówna.Controlline przekazuje dodatkowo położenie blachy do układu sterowania, nie ma więc potrzeby przesuwania ręcznego.

Nie trzeba martwić się o zarysowania, które mogłyby powstać przy przesuwaniu. Układ sterowania automatycznie wyrównuje zaprogramowane detale względem położenia blachy. Ukośnie włożone blachy także nie stanowią problemu.

ContourLine to pulsacyjne cięcie z częstotliwością impulsów 10 Hz. Funkcja ta gwarantuje najlepszą jakość otworu, nawet gdy średnica otworu jest znacznie mniejsza niż grubość materiału.

TruLaser_ContourLine_Musterteil

   Przykład

   Materiał: Stal Konstrukcyjna

   Grubość materiału: 6 mm – 12 mm

   Najmniejsza średnica otworu: 0,4 x grubość materiałuJeśli parametry nie są ustawione w optymalny sposób, może dojść do tworzenia się plazmy, zwłaszcza prTruLaser_PlasmaLine_Musterteil_T2055zy przejściach     narożników. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do przerwania usuwania stopionego materiału, a tym samym do wyrzutu materiału w górę. W takim wypadku, obrobiony właśnie detal często nie nadaje się już do użytku. 

W takich przypadkach do procesu włącza się funkcja PlasmaLine

nie dopuszczając do przerwania cięcia. 

NitroLine to cięcie przez wytapianie szczeliny z wykorzystaniem azotu, gdzie ciśnienie gazu tnącego wynosi maks. 20 barów. Umożliwia to szybkie odpędzanie wytopu na dół. NitroLine wykorzystuje się przy cięciu azotem z wysokim ciśnieniem grubych blach aluminiowych (8 do 15 mm) i ze stali nierdzewnej (20 do 25 mm). Gwarantuje to nie tylko szybkie, lecz także czyste cięcie - niezależnie od grubości blachy. NitroLine umożliwia szybsze cięcie dużych konturów przy jednoczesnym oszczędzaniu gazu tnącego.

Dzięki nowej technologii wykonania dysz, zwiększającej prędkości gazu tnącego, oraz dzięki specjalnym danym dot. cięcia, można uzyskać perfekcyjne rezultaty cięcia nawet w przypadku stali szlachetnej o grubości do 20 mm.

Zamiast cięcia plazmowego można z pomocą BrightLine również w takim materiale zastosować lepsze jakościowo cięcie przez wytapianie szczeliny.