Cięcie laserowe stanowi nowoczesną metodę obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna. Laserowe cięcie wykonuje się w obecności ochronnego gazu tnącego ochronnego takiego jak: azot lub argon lub gazu czynnego takiego tlen lub sprężone powietrze.
Nasza firma dysponuje w swoim parku maszynowym nowej generacji laserem TruLaser 3030 firmy TRUMPF będącej niekwestionowanym liderem w dziedzinie wycinania laserowego na świecie. Najnowszy model lasera łączy w sobie innowacyjne technologie i wysoką moc z nową koncepcją designu i zoptymalizowaną obsługą. Wśród wielu zalet na szczególne podkreślenie zasługują ulepszenia zastosowane właśnie w tej wersji maszyny.
Strategia jednej głowicy tnącej umożliwia cięcie laserowe wszystkich rodzajów i grubości materiałów dopuszczalnych w przypadku danej maszyny. Wymiana głowicy tnącej nie jest konieczna. Pozwala na to dostosowanie średnicy promienia w układzie prowadzenia. Ta innowacja ma szczególne zalety w przypadku zautomatyzowanej obróbki różnych zleceń z wykorzystaniem różnych materiałów i różnej grubości blachy. Pozwala ona wówczas znacznie zredukować czasy przestoju.
ControlLine zapewnia jednakowy odstęp dyszy tnącej od blachy również, gdy jest ona nierówna.Controlline przekazuje dodatkowo położenie blachy do układu sterowania, nie ma więc potrzeby przesuwania ręcznego.
Nie trzeba martwić się o zarysowania, które mogłyby powstać przy przesuwaniu. Układ sterowania automatycznie wyrównuje zaprogramowane detale względem położenia blachy. Ukośnie włożone blachy także nie stanowią problemu.
ContourLine to pulsacyjne cięcie z częstotliwością impulsów 10 Hz. Funkcja ta gwarantuje najlepszą jakość otworu, nawet gdy średnica otworu jest znacznie mniejsza niż grubość materiału.
Jeśli parametry nie są ustawione w optymalny sposób, może dojść do tworzenia się plazmy, zwłaszcza przy przejściach narożników. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do przerwania usuwania stopionego materiału, a tym samym do wyrzutu materiału w górę. W takim wypadku, obrobiony właśnie detal często nie nadaje się już do użytku. W takich przypadkach do procesu włącza się funkcja PlasmaLine nie dopuszczając do przerwania cięcia.
NitroLine to cięcie przez wytapianie szczeliny z wykorzystaniem azotu, gdzie ciśnienie gazu tnącego wynosi maks. 20 barów. Umożliwia to szybkie odpędzanie wytopu na dół. NitroLine wykorzystuje się przy cięciu azotem z wysokim ciśnieniem grubych blach aluminiowych (8 do 15 mm) i ze stali nierdzewnej (20 do 25 mm). Gwarantuje to nie tylko szybkie, lecz także czyste cięcie - niezależnie od grubości blachy. NitroLine umożliwia szybsze cięcie dużych konturów przy jednoczesnym oszczędzaniu gazu tnącego.
Dzięki nowej technologii wykonania dysz, zwiększającej prędkości gazu tnącego, oraz dzięki specjalnym danym dot. cięcia, można uzyskać perfekcyjne rezultaty cięcia nawet w przypadku stali szlachetnej o grubości do 20 mm.
Zamiast cięcia plazmowego można z pomocą BrightLine również w takim materiale zastosować lepsze jakościowo cięcie przez wytapianie szczeliny.
Przykład: 6.0 - 12.0 mm / stal konstrukcyjna / Najmniejsza średnica otworu: 0,4 x grubość materiału
Cięcie plazmą polega na stapianiu i wyrzucaniu materiału ze szczeliny silnie skoncentrowanym łukiem plazmowym. Pozwala na cięcie wszystkich materiałów dobrze przewodzących prąd elektryczny. Ten rodzaj rozdzielania materiałów znalazł zastosowanie w przemyśle już w latach 50. ubiegłego wieku. Rozwój i ciągłe udoskonalanie tej technologii sprawiło, że zarówno zakres ciętych materiałów i ich grubości, a także prędkość cięcia znacząco wzrosły. Przykładowo różnica w szybkości palenia plazmą i tlenem jest tak duża, że przy grubości 3 mm plazma może zastąpić 5 palników tlenowych. Przy grubości 10 mm ta różnica maleje do 2/3 razy. Rozwój technologii spowodował także, iż w pewnych warunkach cięcie plazmowe stało się konkurencyjne dla takich procesów, jak np. cięcie laserowe. Jest to możliwe przy zastosowaniu plazmy High Definition.
Cięcie odbywa się w osłonie gazów wirujących, które zawężają łuk plazmowy. Wiązka jest bardziej skupiona dzięki czemu krawędzie ciętego detalu są mniej zukosowane. Ponadto podczas procesu cięcia powstaje mniej szlaki, a detale są szybciej i dokładniej wycięte. Poza tym w technologii HD stosujemy chłodzenie cieczą, co zapewnia dłuższą żywotność części szybko zużywających się.
Zalety cięcia plazmą:
Cięcie gazowe, nazywane też tlenowym polega na wstępnym rozgrzaniu stali do temperatury zapłonu, a następnie utlenieniu i wydmuchaniu materiału za pomocą tlenu pod wysokim ciśnieniem. Temperatura ta wynosi – dla czystego żelaza 1050⁰C, natomiast dla stali z domieszką 1,5% węgla już 1380 ⁰C. Z tego względu cięcie tlenowe może być zastosowane jedynie do stali konstrukcyjnych niskowęglowych i niskostopowych (dopuszczalne domieszki: węgiel – do 1,5%; chrom – do 2%; nikiel – do 3%; krzem – do 4%). Płomień podgrzewający ustawiany jest 1,5 – 3mm od blachy. Gdy górna krawędź osiągnie temperaturę spalania żelaza (barwa żółto-czerwona) palnik jest unoszony w miarę wypływania rozżarzonego materiału, następnie otwiera się zawór tlenu tnącego i rozpoczyna się cięcie. Przesuw rozpoczyna się kiedy proces cięcia osiągnie dolną krawędź blachy i przedmucha szczelinę. Szerokość szczeliny cięcia zależy od grubości ciętego materiału. Im materiał grubszy tym większa szerokość szczeliny cięcia. Do rozgrzewania materiału może zostać zastosowany propan, acetylen, propylen lub gaz ziemny. Acetylen ma najwyższą temperaturę płomienia i zalecany jest do cięcia blach cienkich.
Przy blachach grubszych prędkość cięcia jest podobna do propanu. Zwiększanie grubości materiału wymusza zwiększenie ilości przepływu gazu tnącego powoduje zwiększenie średnicy dyszy, a to ma wpływ na zwiększenie szczeliny. Propan jest tańszy, mniej przywiera żużel do dolnej krawędzi oraz występują mniejsze utwardzenia krawędzi i nadtopienie jej górnego obszaru. Cięcie blach pokrytych rdzą lub zgorzeliną wymaga zwiększenia natężenia przepływu gazów i zmniejszenia prędkości. Możliwe jest też pakietowe cięcie blach 6-12mm a nawet cieńszych. Muszą one jedynie dobrze przylegać do siebie, a pakiet nie powinien być grubszy niż 100 mm (zalecane 50).
Zalety cięcia tlenem: